A tűzterjedés elleni védelem és felelősségbiztosítás jelentősége Magyarországon


A tűzterjedés elleni védelem kiemelt fontosságú a köz- és magánépületek biztonsága szempontjából. Magyarországon a tűzvédelmi szabályozás célja, hogy minimalizálja a tűzesetek kockázatát és következményeit, védve az emberi életet és vagyont. Az alábbiakban bemutatjuk, miért elengedhetetlen a tűzterjedés elleni védelem, melyek a legfontosabb megoldások, a vonatkozó jogszabályok és műszaki irányelvek.

2025. 02. 27.

Fontossága

A tűzterjedés elleni védelem célja, hogy megakadályozza a tűz átterjedését egy épület különböző részei között, illetve a szomszédos épületekre. Ez különösen fontos a sűrűn lakott városi területeken, ahol egy tűzeset gyorsan katasztrófává fajulhat. A megfelelő tűzvédelmi intézkedések hiánya súlyos következményekkel járhat, beleértve az emberi életek elvesztését, jelentős anyagi károkat és a közösségek működésének megzavarását.


Jogszabályi háttér

Magyarországon a tűzvédelemre vonatkozó alapvető szabályokat az 1996. évi XXXI. törvény határozza meg. Ez a törvény rögzíti a tűz elleni védekezés, a műszaki mentés és a tűzoltóság feladatait, valamint a tűzvédelmi kötelezettségeket. Az Országos Tűzvédelmi Szabályzatot (a továbbiakban: OTSZ) az 54/2014 (XII. 5.) BM rendelet tartalmazza, amely részletesen szabályozza az építmények tűzvédelmi követelményeit, meghatározza az elvárt biztonsági szintet. Az elvárt biztonsági szint teljesíthető a tűzvédelmi műszaki irányelvekben foglalt műszaki megoldások alkalmazásával, szabványok használatával vagy egyedi megoldás jóváhagyatásával.


Tűzvédelmi műszaki irányelvek

A tűzvédelmi műszaki irányelvek (a továbbiakban: TvMI) részletes útmutatást nyújtanak a tűzvédelmi követelmények teljesítéséhez. A "Tűzterjedés elleni védelem" című irányelv meghatározza azokat a műszaki megoldásokat, amelyekkel a tűz átterjedése megakadályozható. Az "Építményszerkezetek tűzvédelmi jellemzői" című irányelv pedig az épületszerkezetek tűzállósági követelményeit és vizsgálati módszereit tartalmazza.


Megoldások a tűzterjedés ellen

  • Tűztávolságok betartása: Az épületek közötti minimális távolság meghatározása és betartása alapvető fontosságú a tűz átterjedésének megakadályozásában. Az OTSZ előírja a különböző épületek, tároló területek közötti minimális tűztávolságokat.

  • Tűzgátló szerkezetek alkalmazása: A tűzfalak létesítése és az épületek tűzszakaszokra osztása, ehhez kapcsolódóan tűzgátló falak, ajtók, mennyezetek beépítése hatékonyan gátolja a tűz terjedését. Ezek a szerkezetek meghatározott ideig ellenállnak a tűznek, biztosítva a menekülési útvonalak védelmét és a tűzoltók beavatkozását.

  • Beépített tűzterjedésgátló berendezés: Az OTSZ által támasztott követelmények teljesítése esetén akár berendezéssel is védekezhetünk a tűz átterjedése ellen.


A tűzterjedés elleni védelem fontossága a biztosítás területén

A megfelelő tűzterjedés elleni védelem nemcsak az épületek biztonságát szolgálja, hanem a biztosítási költségekre és a biztosítási fedezetre is jelentős hatással van. Íme néhány példa, hogy miért kiemelten fontos a tűzterjedés elleni védelem a biztosítás szempontjából:

  • Kisebb kárkifizetések: Egy épület használata során a megfelelő tűzvédelmi intézkedések alkalmazásával a tűz okozta károk mértéke jelentősen csökkenthető. Ez kevesebb kárkifizetést jelent a biztosítók számára, ami hosszú távon alacsonyabb biztosítási díjakat eredményezhet az ügyfelek számára.
  • Biztosítási fedezet feltételei: Sok biztosító előírja a megfelelő tűzvédelmi intézkedések meglétét a biztosítási fedezet feltételeként. Ha ezek az intézkedések hiányoznak, a biztosító megtagadhatja a kárkifizetést egy tűzeset után.
  • Kockázatcsökkentés: A tűzterjedés elleni védelem csökkenti a tűzesetek kockázatát, ami a biztosítók számára is kedvező. Az alacsonyabb kockázat miatt a biztosítók kedvezőbb feltételeket és alacsonyabb díjakat kínálhatnak az ügyfeleknek.
  • Üzleti folytonosság: A megfelelő tűzvédelmi intézkedések biztosítják, hogy egy tűzeset után az épület gyorsabban helyreállítható legyen, minimalizálva az üzleti tevékenység megszakadását. Ez különösen fontos a vállalkozások számára, amelyeknek folyamatos működésre van szükségük.
  • Értéknövelés: Az épületek megfelelő tűzvédelmi intézkedésekkel történő ellátása növeli azok értékét. Az ingatlanpiacon az ilyen épületek vonzóbbak lehetnek a potenciális vásárlók számára, mivel biztonságosabbak és alacsonyabb biztosítási költségekkel járnak.

A tűzterjedés elleni védelem tehát nemcsak az emberi életek és vagyon védelmét szolgálja, hanem a biztosítási költségekre és feltételekre is jelentős hatással van. A megfelelő tűzvédelmi intézkedések bevezetése hosszú távon mind az épülettulajdonosok, mind a biztosítók számára előnyös.


Tűz átterjedése másik tulajdonú ingatlanra és a felelősségbiztosítás

A tűz átterjedése másik tulajdonú ingatlanra komoly anyagi és jogi következményekkel járhat. Ilyen esetekben a felelősségbiztosítás kiemelt szerepet játszik, mivel fedezetet nyújt a károsult fél számára, és megvédi a károkozót a jelentős anyagi terhektől.


Felelősségbiztosítás szerepe

A felelősségbiztosítás célja, hogy a biztosított személy vagy vállalkozás által okozott károk esetén anyagi fedezetet nyújtson a károsult fél számára. Amennyiben egy tűzeset során a tűz átterjed egy szomszédos ingatlanra, a felelősségbiztosítás fedezheti a keletkezett károkat, beleértve az épület helyreállítási költségeit és az esetleges ingóságok pótlását is.


Jogszabályi háttér

Magyarországon a Polgári Törvénykönyv (Ptk.) szabályozza a kártérítési felelősséget, amely kimondja, hogy a károkozó köteles megtéríteni a másnak okozott kárt. A felelősségbiztosítás ebben az esetben segít a károkozónak eleget tenni ezen kötelezettségének, anélkül, hogy saját vagyonát kellene felhasználnia.


Példák

Lakástűz: Egy lakástűz átterjedhet a szomszédos lakásokra, jelentős károkat okozva. A felelősségbiztosítás fedezi a szomszédos lakások helyreállítási költségeit és az ott élők ingóságainak pótlását.

Ipari tűz: Egy ipari létesítményben keletkezett tűz átterjedhet a szomszédos vállalkozásokra, megsemmisítve azok berendezéseit és készleteit. A felelősségbiztosítás fedezi a károsult vállalkozások veszteségeit, biztosítva azok gyors helyreállítását.

A megfelelő felelősségbiztosítás tehát elengedhetetlen a tűzesetek okozta károk kezelésében, mivel biztosítja a károsultak kártalanítását és a károkozók anyagi védelmét.

A tűzterjedés elleni védelem kulcsfontosságú a biztonságos épített környezet fenntartásában. A megfelelő tűzvédelmi intézkedések és a jogszabályok betartása nemcsak az emberi életek és vagyon védelmét szolgálja, hanem hozzájárul a közösségek biztonságához és jólétéhez is.

Másik aspektusból vizsgálva a tűzterjedés elleni védelem megvalósítása jelentős mértékben kihathat a biztosítás szempontjaira is a kisebb kárkifizetések, a biztosítási fedezet feltételei és a fizetendő díj vonatkozásában. Fontos kiemelnünk, hogy a megfelelő biztosítás választásával nem csak saját ingatlanunkat, ingóságainkat, hanem másoknak okozott kár esetén vagyonunkat is védhetjük.

image
Bajusz Péter
kockázatfelmérő mérnök, Colonnade Biztosító